Zinciri Kırma!

Hayatta uyguladığım en verimli prensiplerden ikisini paylaşmak istiyorum. Belkide bazılarınız biliyorsunuzdur. İkincisini ben uydurdum, ama ilkini bir komedyenden öğrendim. Seinfeld’den. Kendisi der ki: “Zinciri Kırma!”

Seinfeld 90’lı yılların en önemli komedyenlerinden biri. Kendi adıyla yaptığı televizyon şovu bana göre gelmiş geçmiş en iyi sitcom – komedi dizisidir: “Hiç bir şey hakkında bir show.”

seinfeld

 

 

Hedefini belirle. O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap. Yaptıktan sonra da önüne bir takvim al (Yazının altında sizin için hazır bir takvim var, onu indirebilirsin.) ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy. Her gün bu işlemi tekrarla. Takvimini çarpılarla doldur. Yan yana gelen bu çarpılardan bir zincir oluştur. Yeni amacın bu zinciri kırmamak!

Seinfeld kendisine “daha iyi komedyen olmak isteyenlere ne önerirsin?” diye sorulduğunda bunu söylemiş. Daha iyi bir komedyen olmak için daha iyi espriler yazması gerektiğini fark etmiş ve bunun için de her gün yazmaya karar vermiş. Kendini motive etmek için kullandığı bu zincir metaforu işe yaramış. Onu işine sıkı sıkı bağlamış.

Bunu uygulamak için yapmamız gerekenleri tekrar bir gözden geçirelim. Öncelikle bir amacımız, bir hedefimiz olmalı. Mesela daha sağlıklı bir insan olacağım. Ya da daha çalışkan bir öğrenci; mesleğinde daha uzman, daha kültürlü, daha yardımsever biri gibi…

İsterseniz ortak bir hedef belirleyelim önümüzdeki yıl uygulamak için. Her gün altı saat ders çalışalım. Planlaması tamamen size ait. YGS, LYS veya TEOG hangi sınava hazırlandığınız önemli değil. Ders çalışma saatini yaşınıza, hedefinize göre artırıp azaltabilirsiniz. Yapılması kolay bir şey gibi görünüyor değil mi? En azından bazılarımız için. Hedefimizi yüksek sesle bir kez daha tekrarlayalım: “Her gün altı saat ders çalışacağım.” Böyle söyleyince biraz zor gibi geldi değil mi? Pes etmek yok!

Şimdi sizinle bir başka prensibi paylaşmak istiyorum. Bu prensibi Barış Özcan‘ dan öğrenmiştim. Adı “ikiye böl!” Yapmak için gözüne kestirdiğin hedefi “ikiye böl!” Yaparım dediğin şeyin yarısını yap.

Buna göre hedefimizi revize edelim. Ne demiştik? “Her gün üç saat ders çalışacağım.” Bazılarınız altı saat nedir ki bunu rahatlıkla yapabilirim diyorsunuz. Ama hedefinizin çok önemli bir ikinci parçası var, bunu “her gün” yapacaksınız. Her gün. Takvime yeni bir çarpı koymak. Bu çarpılarla bir zincir oluşturmak. Bir gün bile çarpı koyamazsanız zincir kırılır, unutmayın.

İşte tam da bu yüzden ikinci bir prensip uydurma gereği duydum. altı saati “ikiye bölmeliyiz.” Yeni hedefimiz “Her gün altı saat ders çalışacağım!”

Hedefimiz belirlendiğine göre sıra takvimde. Kocaman bir yeni yıl takvimi (Yazının altında sizin için hazır bir takvim var, onu indirebilirsin.) alın. Her gün görebileceğiniz bir yere asın. Çarpılarla yapacağımız zincir sürekli gözümüzün önünde dursun ki, onu kırmamak için çaba sarf edelim. Sayfa içinde sürekli belirttiğim üzre sayfa altındaki bağlantıdan indirin. Yazıcıdan bu takvimi bastırabilirsiniz. Hatta birden fazla hedef belirleyip birden fazla takvim kullanabilirsiniz. Benim hayatım dijital, böyle analog/basılı işlerle uğraşamam ben diyenler için “Don’t Break the Chain” adlı uygulamayı Google Play veya App Store dan indirin.  Neyi yaparsan yap, hangi yöntemi kullanırsan kullan ama sakın zinciri kırma!

Bu arada bazı aktiviteler için dikey zincirler oluşturmak da mümkün. Örneğin benim hedeflerimden biri “Her pazar hafta tekrarı yapmak.” Haftalık bir aktivite bu ama yine de zincire dönüşebiliyor. Dikey zincir veya çapraz zincir hiç fark etmez. Önemli olan bu zinciri kırmamak.

Ben bu hedefi sınavlara hazırlananlar için yazdım. Siz isterseniz her gün 5 dakika spor yapın, 10 dakika düşünün ya da 20 dakika sessizliğin sesindeki beyaz boşluğu yakalayın. Ama kendinizi daha iyi birine dönüştürmek için o zincire her gün mutlaka yeni bir halka ekleyin ve onu hiç kırmayın.

Not: Hedefinizi belirleyip “Zinciri Kırma Takvimi”ne ekledikten sonra fotoğrafını çekip benimle paylaşabilirsiniz. Bakalım kimler en uzun zinciri oluşturacak?

2017 ZİNCİRİ KIRMA TAKVİMİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!

Reklamlar

Zinciri Kırma!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s