Zaman Yönetim Teknikleri

Size kendi tekniğimden bahsedeceğim ama önce en popüler zaman yönetimi metodu olan Pomodoro‘yu görelim. Tam benim “tek mi çift mi” tekniğimi geliştirdiğim 90’lı yıllarda ortaya çıkmış ve bilhassa yazılımcı ve tasarımcı dünyasında ilgi görmüş bir teknik ama bence herkes uygulayabilir. Çünkü çok basit.

Önce bir zamanlayıcı (timer) buluyorsunuz ve 25 dakikaya ayarlayıp çalışmaya başlıyorsunuz. 25 dakika dolduktan sonra 5 dakikalık kısa bir ara veriyorsunuz. Buna bir “pomodoro” deniyor. İşinizin miktarına göre arka arkaya 4 pomodoro yapabilirsiniz. Her 4 pomodorodan sonra 20-30 dakikalık daha uzun molalar verebilirsiniz. Kolay. Ama daha da kolaylaştırılabilir mi? Evet. Tek mi çift mi yöntemimi bekleyin 🙂 Bu arada bu yöntemi de eleştirenler yok değil.

Zaman yönetimi konusunda yazılmış belki de en popüler kitap “Getting Things Done”. “İş bitirici” adıyla Türkçe baskısı da var. Mottosu “Stressiz üretkenlik sanatı”. Neden stressiz? Çünkü bu metodoloji, kafanızdaki bütün fikirleri, işleri, görevleri mümkün olduğu kadar çabuk ortaya çıkartıp, sizi bunları organize etmeye teşvik ediyor. Bu şekilde oluşturacağınız “yapılacaklar listesi – to do list” zamana ve önceliklere göre düzenlenmeli.

Gelelim şu ana kadar bir sır gibi sakladığım kendi yöntemime… Diyelim ki öğrencisiniz ve büyük bir sınava hazırlanıyorsunuz, ya da çalışıyorsunuz ve önemli bir sunumunuz olacak. Yazarsınız; kitabınızı, senaryonuzu, blog yazınızı 1 gün içinde bitirmek zorundasınız.

Son teslim tarihi giderek yaklaşan, sürelerin kısaldığı bu gibi durumlarda zaman daha da bir hızlı akmaya başlar. Konsantrasyon sorunları yaşarsınız. Nedense daha önce hiç aklınıza bile gelmeyen bir sürü başka iş aklınıza gelir ve onları yapmak böyle zamanlarda daha çekicidir.

Böyle bir durumda saatinize bakın. Eğer tek sayılı bir saate denk geldiyseniz, mesela saat 3:00’se elinizdeki her türlü işi acilen bırakın, telefonunuzu, televizyonunuzu, dikkatinizi dağıtabilecek her şeyi hemen kapatın ve yapmanız gerekeni yapın. Saat 4:00 olana kadar işe devam edin. Çift sayılı saatlerde işi hemen bırakın ve iş dışında yapmak istediğiniz her şeyi yapın.

Yöntemim bu kadar basit. Hayatınızı ikiye ayırıyorsunuz; yapılması gereken acil ve önemli “o iş” ve hayatınızdaki diğer “tüm işler”… Bunları tek ve çift sayılı saatlere bölüştürüyorsunuz. Psikolojik olarak bu “yarı zamanlı çalışmak” fikri sizi doğal olarak rahatlatıyor. Çünkü hayatınıza devam ediyorsunuz. Günde 8 saat uyuyan birisi bu yöntemle net 8 saat çalışabilir ve geri kalan 8 saatte dilediğini yapabilir.

İyi ama hayatımızı tasarlamak her zaman bizim elimizde olmuyor. Dış etkenler bizi bazı zamanlarda çalışmaktan alıkoyabilir. Doğru. Örneğin evinizden işinize ya da okulunuza 1 saatten daha uzun bir sürede gidiyorsunuzdur. Bu durumlarda esnek olabilirsiniz. Tek ve çift sayılı saatlerin yerini değiştirerek kendinizi adapte etmeye çalışın.

Tek mi, çift mi yöntemimde vurgulamak istediğim temel konu şu: hayatınızda her zaman yapmanız gereken pek çok şey olacak. Ama sabrınız, enerjiniz, odaklanma gücünüz bunların hepsine yetişebilmek için yeterli değil. O halde hepsini yarım yamalak yapmak yerine; yapmanız gereken tek ve önemli bir şeye hayatınızın bütün gücünün ve en önemli sermayesinin -zamanınızın- yarısını ayırın ve nasıl kaliteli bir şekilde işleri bitirebildiğinizi görün.

Ayrıca pomodoro ile ilgili uygulamalara göz atmak ister misin?

Google PlayApp StoreMicrosoft Store

Bu yazı dışarıdan alınmıştır. Kaynak: Barış Özcan Link: https://www.youtube.com/watch?v=Q8hqyfbec9Q
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s